Wsparcie polega na dofinansowaniu likwidacji barier technicznych uniemożliwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie. Bariery techniczne, to przeszkody wynikające z braku zastosowania lub niedostosowania przedmiotów lub urządzeń odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności.Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) nie zwraca kosztów poniesionych przed zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
Informacja dodatkowa – dokumenty dołączasz do wniosku w formie:
Udział własny wnioskodawcy: minimum 5% kosztów przedsięwzięcia.
Dofinansowanie na likwidację barier technicznych może być udzielone raz na trzy lata.
Dalsza informacja:
Likwidacja barier technicznych
Likwidacja barier architektonicznych
Składanie wniosku online za pomocą systemu SOW
„Aktywny samorząd” skierowany jest do osób niepełnosprawnych ubiegających się o wsparcie na zakup sprzętu czy edukację. Program składa się z dwóch modułów.
Pierwszy moduł dotyczy likwidacji: bariery transportowej, barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym, barier w poruszaniu się oraz udzieleniu pomocy w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.
Drugi moduł skupia się na wsparciu osób z niepełnosprawnością, które chcą uzyskać wykształcenie na poziomie wyższym.
Ważne terminy dla osób z niepełnosprawnościami:
W 2023 roku realizowane będą następujące formy wsparcia:
Obszar A – likwidacja bariery transportowej:
Maksymalna kwota dofinansowania, w tym refundacji (w zadaniach, które ją przewidują, zgodnie z rozdziałem VII ustęp 1 programu) w ramach modułu I wynosi, w przypadku:
Dalsza informacja:
Konkurs „Dofinansowanie działań płatnika składek na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy”
Wnioski o dofinansowanie można składać od 17 kwietnia 2023 r. do 18 maja 2023 r.
W konkursie wybierzemy projekty, które:
Szczegółowe warunki konkursu podaliśmy w Biuletynie Informacji Publicznej.
Zakup urządzeń służących wyłącznie ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego:
urządzeń do transportu pionowego osób chorych i niepełnosprawnych w zakresie jednej kondygnacji, np. podnośniki rehabilitacyjne,
Łączny poziom dofinansowania wszystkich działań inwestycyjnych projektu w tym zakresie nie może być większy niż 40.000 zł.
Nie podlegają dofinansowaniu wózki widłowe z siedziskiem, wózki bez napędu elektrycznego, ciągniki rolnicze, minikoparki, mini ładowarki i inne urządzenia wielozadaniowe, urządzenia do transportu materiałów sypkich lub płynnych bez opakowania, urządzenia do transportu poziomego osób (w tym także osób zmarłych), urządzenia do transportu pionowego osób (w tym także osób zmarłych) w zakresie powyżej jednej kondygnacji, pojazdy (osobowe, towarowe, specjalne) niepodlegające dozorowi technicznemu.
Dodatkowe dokumenty wymagane przy składaniu wniosku:
• dokumentacja oceny obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego na podstawie szczegółowego chronometrażu (minimum 6 pozycji) czynności wykonywanych podczas całej zmiany roboczej wraz z dokumentacją fotograficzną każdej z czynności wymienionych w chronometrażu i szczegółowym opisem wielkości i masy przenoszonych przedmiotów, ładunków lub materiałów oraz prognoza ograniczenia obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.
Celem dofinansowania jest pomoc finansowa przy zakupie sprzętów, przyrządów i urządzeń wspierających funkcjonowanie i rehabilitację osób niepełnosprawnych.
Sprzęt rehabilitacyjny to urządzenia i sprzęty niezbędne do rehabilitacji, nieobjęte ubezpieczeniem zdrowotnym Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
jeżeli:
Podmiot, który:
Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON składa się w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadań.
Wysokość dofinansowania sprzętu rehabilitacyjnego wynosi do 80% kosztów tego sprzętu, nie więcej niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Udział własny wnioskodawcy: minimum 20% kosztu sprzętu rehabilitacyjnego.
Pomoc może być udzielona jeden raz w roku.
Złóż wniosek
Więcej o dofinansowaniu
Produkty podlegające pod dofinansowanie „Likwidacja barier”